Stříbro Perušiče se Schweinerem po dvou letech, triumf z Ostravy byl blízko

Autor: admin 7. června 2021

OSTRAVA – Český pár Ondřej Perušič a David Schweiner, aktuálně nejlepší čeští beachvolejbalisté, navázali v Ostravě na svůj dva roky starý stříbrný úspěch. Na J&T Banka Ostrava Beach Open 2021, podniku zařazeném do světové série FIVB v plážovém volejbale kategorie 4*, prohráli až ve finále s Nizozemci Alexanderem Brouwerem a Robertem Meeuwsenem, mistry světa z roku 2013, 1:2 na sety. Na skvěle odehraném turnaji tak nenavázali na zatím jediné prvenství na Světovém okruhu, které vybojovali v březnu v Dauhá.

Je to hořkosladké, ale bohužel jsme v zápase udělali víc chyb, než jsme měli v plánu,“ řekl Schweiner. „Na druhou stranu se stříbrem jsme spokojeni,“ doplnil ho Perušič. Zlato měli blízko, v tiebreaku finálového duelu totiž vedli 10:6 a k výhře jim tak chybělo jen pět bodů.

V poslední den J&T Banka Ostrava Beach Open 2021 byla pro český pár číslo jedna klíčovým krokem výhra v semifinále proti ruskému týmu Krasilnikov, Stojanovký. Ruští mistři světa nedokázali v zápase reagovat na tvrdý útok a kvalitní obranu českého páru, který do finále postoupil po setech 21:17 a 21:14. „I když to podle skóre tak nevypadá, až do samého závěru jsme si nemohli být ničím jistí. Rusové jsou pověstní tím, že mají vynikající servis i v těžkých momentech. Naštěstí jim to dnes nelepilo,“ řekl k semifinálové výhře Perušič. Rusové nakonec neuspěli ani v boji o bronz, v němž prohráli 25:27 a 18:21 s brazilskou dvojicí Andre, George.

Nasazené české jedničky ostravského turnaje vstoupili výborně i do finálového duelu. Zásluhou několika bloků Schweinera, který si jich v utkání připsal celkem devět, odskočili brzy do vedení. Nizozemci sice pětibodovou šňůrou skóre otočili, ale po oddechovém čase začali chybovat a první set prohráli o osm bodů 13:21. „Bylo znát, že Nizozemci jsou unavení, v prvním setu udělali pár nevynucených chyb, což znamenalo vítězství pro nás,“ komentoval úvodní sadu Perušič. „Když jsme viděli, jak Nizozemci hráli v celém turnaji, tak jsme z nich měli poměrně velký respekt. Nicméně i v té jejich hře, která se jevila strojově, jsme dokázali najít skulinky, kterých jsme dokázali využít ve svůj prospěch.

Na začátku druhé sady Perušič se Schweinerem několikrát pokazili příjem na střed, a přestože svými tradičními zbraněmi dokázali ztrátu zlikvidovat, Nizozemci se jim znovu vzdálili a duel nejtěsnějším možným výsledkem vyrovnali (19:21). „Ve druhém setu to bylo naopak, tam jsme několik chyb udělali my a následovala těsná koncovka v jejich prospěch,“ sdělil Perušič.

O vítězích turnaje tak musel rozhodnout až závěrečný tiebreak. V jeho první části se Češi rychle oklepali z těsné prohry ve druhé sadě a dostali se do vedení 10:6. Brouwer s Meeuwsenem však díky pěti bodům v řadě průběh znovu otočili a v dramatické koncovce za stavu 14:13 při nizozemském mečbolu poslal Schweiner míč do autu. „V tiebreaku jsme nevyužili vedení a toho, že Nizozemci měli hluchou pasáž. A koncovka byla otázkou jednoho dvou bodů,“ mrzí Perušiče. „Finále podle mě dopadlo tak, jak mělo dopadnout: tři sety, vyrovnaný zápas. Jen je škoda, že se nám to nepodařilo dotáhnout do toho vítězného konce,“ doplnil jej kolega Schweiner.

Český pár finálová prohra mrzí i proto, že se mohli spolehnout na příjemnou podporu fanoušků. Kvůli protikoronavirovým opatřením sice mohlo do hlediště jen tisíc diváků, kteří přesto vytvořili bouřlivou atmosféru. „Sice jsme byli už hodně unavení z celého turnaje, všude kolem ale byla úžasná atmosféra, i díky ní jsme předváděli dobré výkony,“ ocenil podporu fanoušků Schweiner.

Boj o medaile v turnaji žen do poslední chvíle neztrácel na eleganci ani dravosti všech týmů až do závěrečných zápasů. Ze zlata se nakonec radoval americký pár Sarah Sponcilová s Kelly Claesovou, který v Ostravě získal svůj druhý triumf na Světovém okruhu za sebou i celkově. Ve finále Američanky porazily Švýcarky Heidrichovou a Vergé-Dépréovou 21:18, 21:15 a navázaly na květnové vítězství ze Soči. Deváté nasazené Američanky, které ve druhém utkání ve skupině českými jedničkami Nausch Slukovou a Hermannovou odvrátily dva mečboly a zvítězily 2:1, ve finále ani jednou neprohrávaly a po většinu zápasu měly navrch. Celkovým primátem potvrdily kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu. „Nemám slov. Dny na tomto turnaji byly nejšílenější dny mého života. Nevím jak to cítí Kelly, ale po kvalifikaci na olympiádu šly všechny pocity stranou a soustředila jsem se na tento turnaj. Je to úžasný pocit,“ řekla po vítězství Sarah Sponcilová.

Ostrava, 6. června 2021

Kontakt pro média: Štěpán Sedláček,sedlacek@sprmedia.eu

www.ostravabeachopen.cz