Projekt „NESEĎ DOMA U TELKY, POJĎ SI ZAHRÁT KUŽELKY“

Autor: admin 27. září 2021

Projekt nazvaný „Neseď doma u telky, pojď si zahrát kuželky“ je zaměřený na návrat široké veřejnosti a zejména dětí a mládeže k pohybové aktivitě. Omezení a restrikce, které jsme prožili v posledním roce, a které značně omezily sport jak profesionální, tak amatérský, nás dostaly do situace, kdy návrat k aktivnímu pohybu je pomalý a pro mnoho lidí ze zdravotních důvodů již skoro nemyslitelný. Projekt „Neseď doma u telky, pojď si zahrát kuželky“ je zaměřený na to, ukázat kuželky jako možnou sportovní aktivitu pro lidi všech věkových kategorií, od 10 let až po seniory. Kuželky jsou vhodnou sportovní a finančně nenáročnou alternativou pro každého, kdo chce aktivně trávit svůj volný čas pohybem, pobavit se anebo si při tom i zasoutěžit.

Kuželky už dávno nejsou jen hospodskou zábavou, ale jedná se o organizované sportovní odvětví pod vedením České kuželkářské asociace (ČKA), která eviduje zhruba 250 oddílů a více než deset tisíc registrovaných hráčů. Neregistrovaných a příležitostných kuželkářů je mnohonásobně více. Kuželkářskému sportu se věnují také hendikepovaní hráči, které sdružuje Český svaz tělesně postižených sportovců (ČSTPS).

Kuželky jsou v ČR populárním sportem, což potvrdil průzkum Národní sportovní agentury z října roku 2020. Výzkumu se účastnilo celkem 5 tisíc respondentů a ti vyhodnotili kuželky společně s bowlingem mezi 105 různými sporty jako ten nejatraktivnější z hlediska aktivního provozování.

Kuželky se dají hrát na mnoha úrovních, od těch amatérských, až po ty nejprestižnější jako jsou ligové soutěže, mistrovství republiky, mezinárodní poháry, nebo dokonce mistrovství světa v příslušných kategoriích od žáků až po seniory.

Iniciátorem projektu „Neseď doma u telky, pojď si zahrát kuželky“ je kuželkářský oddíl z Ostravy při TJ Unie Hlubina. Název našeho klubu, založeného v roce 1957, je spojen s hornickou historií regionu, konkrétně s bývalým dolem Hlubina. Mezi naše největší sportovní úspěchy patří zejména účast našich družstev v soutěžích jako 1. liga žen, 2. liga mužů a 2. liga dorostu, medailová účast odchovance našeho oddílu na MS juniorů 1993 a 1995 a účast našich členů na finálových turnajích MČR jednotlivců. V současnosti je v oddílu zapojeno 42 aktivních členů. Máme čtyři družstva dospělých a jedno mládežnické. Členy našeho oddílu jsou i hendikepovaní kuželkáři, kteří jsou několikanásobnými mistry republiky. Pro tělesně postižené kuželkáře organizujeme za podpory města Ostravy turnaj „Ostravská kuželka“. Další aktuální informace z dění v klubu, historie a spoustu zajímavostí je možné najít na našich webových stránkách: www.kuzelkyhlubina.cz a také na klubovém Facebooku: www.facebook.com/kuzelkyhlubina. Projekt jsme zahájili dnem otevřených dveří, který se uskutečnil 26. června 2021 na naší kuželně ve sportovním areálu TJ Unie Hlubina na ulici Gajdošova v Moravské Ostravě. Mile nás překvapil velký zájem ze strany veřejnosti, a proto se obracíme i na Vás s nabídkou spolupráce. Pokud by z Vaší strany byl zájem o zapojení kuželkářského sportu do aktivit škol, středisek volného času a města, nebo byste se chtěli dozvědět více o tomto zajímavém sportu a přiblížit jej nejen dětem, ale i jejich rodičům či zaměstnancům, potěší nás jakákoli zpětná vazba.

Budeme rádi, když Vám budeme moci celý náš projekt představit osobně. Na spolupráci je možné se vždy domluvit individuálně, aby vše proběhlo k Vaší spokojenosti a návrat k pohybu byl tak pro všechny zábavou.

Na naši kuželnu můžete zavítat v době konání tréninků či zápasů (Program na kuželně) případně po domluvě prostřednictvím e-mailu: kuzelna@kuzelkyhlubina.cz.

Zdroj: Michaela Černá, předsedkyně oddílu kuželek TJ Unie Hlubina

Leták k projektu: https://fajnovysport.cz/wp-content/uploads/2021/09/letak_NESED-DOMA-U-TELKY-POJD-SI-ZAHRAT-KUZELKY.pdf