Prestižní turnaj J&T Banka Ostrava Beach Open začal kvalifikací.

Autor: admin 3. června 2021

OSTRAVA – V areálu Dolních Vítkovic se ve středu 2. června odehrála kvalifikace mužů a žen do hlavní části  turnaje J&T Banka Ostrava Beach Open. Mezi 32 mužskými a 32 ženskými páry figurovaly celkem čtyři české týmy. Ani jednomu z nich se ale nepodařilo postoupit do druhé fáze a s turnajem se tak rozloučily. Podnik zařazený do světové série FIVB v plážovém volejbale kategorie 4*, který je zároveň poslední kvalifikací na o rok odložené olympijské hry v Tokiu, bude zítra pokračovat prvními zápasy v základních skupinách.

Pro všechny čtyři české páry to byl v Ostravě hodně náročný vstup do tak kvalitně obsazeného podniku. Například pro dvojici  Svobodová, Žolnerčíková to byl vůbec první zápas mezi světovou elitou. A kanadská dvojčata M. McNamarová, N. McNamarová toho dokázala náležitě využít. Jejich zkušenost byla v zápase znát především ve druhé sadě. Přesto česká dvojice v duelu, který pro ni skončil porážkou po setech 15:21 a 8:21, nezklamala a odnesla si cenné zkušenosti. „Zápas jsme si moc užily a jsme rády, že jsme si mohly zahrát na čtyřhvězdičkovém turnaji a navíc doma. Kanaďanky jsou sehrané, asi i proto, že jde o dvojčata, mají určitě víc zkušeností než my,“ okometovala světovou premiéru českého páru Svobodová. „Dosud jsem to tady znala jen z pozice diváka a nyní z hráčské strany to bylo super i proto, že tu mohli být alespoň nějací diváci, kteří skvěle fandili,“ doplnila ji Žolnerčíková.

Sesterský pár do kvalifikace vyslal i český volejbal. Anna a Magdalena Dostálovy, sestry špičkového českého kajakáře Josefa Dostála, který se připravuje na start v olympijském Tokiu, se ale o účasti v ostravské kvalifikaci dozvěděly na poslední chvíli. Až do úterý totiž figurovaly jen mezi náhradnicemi. Navíc Anna měla v plánu odjet za bratrem na kajakářský kemp, o změně se dozvěděly až den před kvalifikací, navíc ještě chvíli před utkáním s nizozemskou dvojicí Van Ierselová, Ypmaová neměly v ruce potřebný test na covid-19. Nakonec se vše vyřešilo a česká dvojice mohla nastoupit. Proti kvalitním soupeřkám ale s výjimkou úvodu zápasu tahala za kratší konec. Výsledek 12:21 a 7:21 tomu také odpovídá. „Nehrálo se mi úplně dobře, dostaly jsme proti sobě dost silný tým a nestihly jsme se po příjezdu koncentrovat. V souvislosti s tím, jak jsme byly a nebyly připravené na tento zápas, to dopadlo tak, jak dopadlo. Podle mého názoru jsme neukázaly úplně to, na co jsme měly natrénováno a co umíme předvést,“ uvedla k utkání Anna Dostálová. Její sestra Magdalena si z Ostravy odveze podobný dojem: „Nebyly to úplně ideální podmínky na to hrát kvalifikaci na světovém turnaji. Teprve hodinu před zápasem nám přišly negativní výsledky testů, bez kterých by nás nepustili do areálu. Přijely jsme do Ostravy v úterý v noci, trochu se opakovala historie z roku 2019, kdy jsme také byly mezi náhradnicemi. Každopádně jsme moc rády, že jsme se do této prestižní soutěže dostaly. Bohužel za námi nestihli přijet naši fanoušci, protože jsme my samy rády, že jsme vůbec stihly zareagovat na to, že hrajeme v kvalifikaci. Ale víme, že nám fandili u přímých přenosů.

Stejného počtu bodů jako sestry Dostálovy – tedy 19 – získala v zápase i třetí česká ženská dvojice v ostravské kvalifikaci. Mladý český pár Dunárová, Resová je uhrál v duelu s německým duem Behrensová, Ittlingerová, když mnohem vyrovnanější byl první set. Konečný výsledek zní 15:21, 4:21, když Němky měly převahu především na síti. Překonat je tam bylo pro Dunárovou a Resovou problémem. „Němky měly navrch, mají více mezinárodních zkušeností, které my potřebujeme získat. Byla jsem dost nervózní i pro to, že mě německá blokařka pětkrát nepustila přes síť, což mi dost pohnulo sebevědomím. Rozhodně jsme moc nedostaly možnost předvést to, co v nás je a co chceme na kurtech předvádět,“ uvedla jedenadvacetiletá Dunárová. Její ještě o dva roky mladší parťačka si přesto z Ostravy odveze příjemný zážitek: „S výsledkem moc spokojené nejsme, na druhé straně jsme rády, že jsme si mohly užít tuto skvělou atmosféru. I když to bylo jen na tak krátkou chvíli.

Uhrát vítězný set pro české barvy se nepodařilo ani jediné české dvojici mezi muži, Šépkovi se  Semerádem. I přesto, že držitelé divoké karty v duelu s Brazilci Gutem a Arthurem byli nejen konečným výsledkem, ale i herním projevem daleko vyrovnanějšími soupeři než jejich ženské kolegyně. Konečné skóre 15:21 a 16:21 i tak poslalo dál favorizované Jihoameričany. „Bylo to opravdu neskutečné vidět všude známé tváře, které nám fandily a dělaly nám situaci jednodušší. Tomáš podle mě hrál skvěle, mohl jsem přispět lepší nahrávkou, udělat to Tomášovi příjemnější, abychom mohli lépe zakončovat,“ poznamenal k utkání sebekriticky Šépka. Ale jeho parťák byl kritický i k sobě: „Měl jsem asi trochu víc přidat v bloku, úplně jsem tam na síti neexceloval. Udělali jsme několik nevynucených chyb, což podle mě rozhodlo. I tak to ale byl skvělý zážitek, moc jsme si to užili. Jde o náš první společný takto velký turnaj a jsme moc rádi, že jsme do něj dostali divokou kartu. Atmosféra byla absolutně skvělá, fanoušci nás hodně podporovali.

Turnaj J&T Banka Ostrava Beach Open pokračuje ve čtvrtek 3. června utkáními v hlavní soutěži, kde nebudou chybět přední české páry Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková a

Ondřej Perušič, David Schweiner. Mezi muži v soutěži dále nastoupí dvojice Berčík, Dumek a Maňas, Sedlák, mezi ženami Kvapilová, Kubíčková a Williamsová, Štochlová. Nasazenými jedničkami mezi muži jsou Norové Mol, Sörum, mezi ženami Kanaďanky Pavanová, Humana-Paredesová.

Ostrava, 2. června 2021

Kontakt pro média: Štěpán Sedláček,sedlacek@sprmedia.euwww.ostravabeachopen.cz