Ostrava pořádá první ročník mezinárodního maratonu Emila Zátopka!

Autor: admin 23. dubna 2024

V Ostravě startuje zbrusu nový maraton – na jediném certifikovaném okruhu, s mezinárodní účastní i televizním přenosem. Nese jméno legendárního běžce Emila Zátopka, který byl mimo jiné vyhlášen českým olympionikem století. Jeho součástí bude také 12. ročník Českého běhu žen Ostrava.

V sobotu 26. října na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích odstartuje celkem 10 závodů od těch pro děti a rodiny přes běžkyně začátečnice až po borce na maratonské trati. Chybět nebudou ani štafety a týmové běhy. V areálu, kde pravidelně závodí nejlepší atleti světa, čeká běžce i fanoušky celý den sportu, workshopů, dobrého jídla, soutěží, koncertů, aktivit pro děti, tradičního expa i stánků s designovými výrobky. Organizátorem akce je SSK Vítkovice, který tak navazuje na pořadatelskou úspěšnost 62 ročníků Zlaté tretry Ostrava. 

„Velký maraton byl naším snem už dlouho, z různých důvodů jsme ho ale odkládali. V roce, kdy vítkovická atletika slaví 100 let od svého založení, je ten správný čas na jeho uspořádání. Nese jméno Emila Zátopka, jedné ze světových maratonských legend, který své první dva světové rekordy na 10 000 metrů zaběhl právě na vítkovickém stadionu. To byla první velká kapitola jeho příběhu, doufám, že se nám na ni podaří navázat,“ říká Oldřich Zvolánek, předseda organizačního výboru akce.

Emil Zátopek zaběhl světový rekord na 10 000 metrů V Ostravě V červnu 1949 a následně V říjnu jej o sedm sekund vylepšil. Překonal 18 světových a přes 50 československých rekordů. Městský stadion Ostrava zdobí jeho busta a plaketa udělená organizací World Athletics Heritage V prosinci 2018.

„Celý koncept je postaven na organizátorské zkušenosti, kvalitní trati a špičkovém zázemí i péči o všechny běžce, jejich výkon, doprovod a fanoušky,“ popisuje Šárka Mokrá, výkonná ředitelka projektu. „Naší vizí není mnohatisícová masa běžců, ale kvalitní závody, kde je důležitý každý účastník, pro kterého se budeme snažit vytvořit špičkový servis před, V průběhu akce i po ní. Kromě bohatého doprovodného programu je připraveno zázemí na trati s toaletami, osvěžovacími a občerstvovacími stanicemi, lékařskou i bezpečnostní službou, nebude chybět zázemí u startu i cíle. Kromě šaten, sprch, úschovny, rozcvičení a občerstvení po závodě, přidáváme také služby fyzioterapeuta a masáže,“ doplňuje Mokrá.

Za startovné zaplatí částku od 750 Kč. Součástí startovacího balíčku je také originální funkční značkové tričko Macron. Po doběhu obdrží každý závodník finišerskou medaili a účastnice Českého běhu žen finišerské „překvapení“. Rodinné běhy i doprovodný program pro příchozí je zdarma, stejně jako startovné pro muže nad 70 a ženy nad 60 let.

Registrace a kompletní informace https://www.zatopekmarathon.com/

Zdroj článku: https://www.zatopekmarathon.com/

Štítky: ,