Nabité čtvrtky na Czech Indoor Gala

Autor: admin 12. ledna 2022

Už necelý měsíc zbývá do šestého ročníku mezinárodního mítinku Czech Indoor Gala. Organizátoři nyní odhalují jména prvních potvrzených hvězd a příznivci závodů na 400 metrů se mají rozhodně na co těšit, protože právě na této trati se sejde špičková konkurence, která může v obou kategoriích útočit na rekordy mítinku Zuzany Hejnové a Jamajčana Edina Steela.

V závodě žen bude nejžhavějším želízkem v ohni naše současná čtvrtkařská jednička Lada Vondrová. Ta již v minulosti okusila, jaké to je tento mítink opanovat, když na Czech Indoor Gala zvítězila v roce 2020. Svěřenkyně trenéra Jaroslava Jóna má za sebou vydařenou loňskou sezónu, když si nejprve v estonském Tallinnu doběhla pro titul mistryně Evropy do 23 let a následně se neztratila ani na olympijských hrách v Tokiu, kde dokázala postoupit do semifinále v osobním rekordu 51.14. Její halový osobák má hodnotu 51.82, a tak může směle cílit na historické maximum mítinku Zuzany Hejnové 51.96.

Vondrová však nebude jedinou závodnicí na startu, v jejíž silách je pokoření rekordního zápisu. Do bloků proti ní zaklekne silné polské duo Ina Baumgart-Witanová a Anna Kielbasinská. První jmenovaná získala s polskými čtvrtkařskými štafetami celkem 6 velkých medailí včetně stříbra z olympijských her v Tokiu. Stejný cenný štafetový kov si pak na poslední olympiádě pověsila na krk i Kielbasinská. Ta byla také například členkou vítězné štafety na halovém mistrovství Evropy v Glasgowě 2019. Loni si pod otevřeným nebem zlepšila osobní rekord už na 50.38.

Vysoce kvalitní nizozemskou čtvrtkařskou školu bude zastupovat členka zlaté štafety z loňského HME v Toruni a pátá žena individuálního závodu na stejném šampionátu Lieke Klaverová, která se může pyšnit halovým osobákem 51.21. Na olympiádě v Tokiu postoupila na čtvrtce do semifinále a připsala si dvě finálové účasti s mixovou i ženskou čtvrtkařskou štafetou. Už tak nabitou sestavu doplňuje ještě Britka Jessie Knightová. Specialistka na čtvrtku překážek loni ukázala, že si umí skvěle poradit i s hladkou distancí, když si posunula hodnotu halového kariérního maxima na 51.57 a na HME v Toruni získala štafetové stříbro. Na Ostravu má skvělé vzpomínky, jelikož zde loni vyhrála překážkovou čtvrtku na Zlaté tretře.

Česko-nizozemský souboj se dá očekávat na mužské čtvrtce. Jejím hlavním favoritem by měl být Liemarvin Bonevacia. Ten se ve svých 32 letech nachází v životní formě, když nejprve získal individuální bronz a štafetové zlato na HME v Toruni a následně zazářil i na olympijských hrách, když vylepšil národní rekord své země na 44.48 a dokázal postoupit až do olympijského finále, ve kterém doběhl osmý. K tomu přidal ještě překvapivé stříbro se štafetou na 4×400 metrů. Od minulého roku je také držitelem halového národního rekordu 45.99 a je tak nejžhavějším adeptem na překonání rekordu mítinku Jamajčana Edina Steela 46.11. Spolu s ním přicestuje do Ostravy i jeho reprezentační kolega Jochem Dobber. Také on se podílel na nizozemském štafetovém titulu halových mistrů Evropy v Toruni a v individuálním závodě skončil pátý. Má doma i olympijské stříbro, jelikož v Tokiu nastoupil do štafetového rozběhu.

Naši čtvrtkaři ovšem zahraničním hostům nebudou chtít dát nic zadarmo. Na své ostravské vítězství z roku 2020 se pokusí navázat Michal Desenský. Jeho štafetový parťák ze stříbrné toruňské sestavy a semifinalistka čtvrtky překážek na olympiádě v Tokiu Vít Müller byl při posledních dvou ročnících Czech Indoor Gala vždy třetí a počítat se musí také se zkušeným Janem Tesařem, který má na svém kontě řadu štafetových úspěchů včetně dvou evropských halových bronzů nebo národního rekordu. Šestý ročník Czech Indoor Gala, jehož tváří je finalistka olympijských her v Tokiu a česká rekordmanka na trati 1500 metrů Kristiina Mäki, se uskuteční ve čtvrtek 3. února 2022 v ostravské atletické hale. Prodej vstupenek bude v případě příznivé situace spuštěn dva týdny před konáním mítinku.

Více informací: www.czechindoorgala.cz